Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

2017-18 BOE Outstanding Service Awards winners announced


Posted Date: 04/20/2018

Thumbnail Image for Article 20738

Each year, the Board of Education recognizes individual employees and volunteers for their outstanding service to Andover Public Schools through the Board of Education Outstanding Service Awards program. This year’s ceremony will be Monday, May 7 at 7:00 p.m. at Andover High School. Congratulations to the following winners:

Golden Apple - Given to a certified staff member with four or more years in USD 385 who demonstrates educational effectiveness.

Michelle Johnson, Andover eCademy
Stephanie Garcia, Andover Central High School
Kristina Endicott, Andover High School
Alexis Kamman, Andover Central Middle School
Marcia Base, Andover Middle School
Tracy Wagner, Cottonwood Elementary
Kourtney Thompson, Meadowlark Elementary
Michelle Chambers, Prairie Creek Elementary
Nellie Hill, Robert M Martin Elementary
Jennifer Uhlenhop, Sunflower Elementary
Kristie Collins, Wheatland Elementary

Bright Red Apple - Given to certified staff new to the profession who demonstrate educational effectiveness and an ability to inspire students.

Crystal Davis, Andover Central High School
Rachel Luckett, Andover High School
Andrew Potter, Andover Central Middle School
Lauren Childs, Robert M Martin Elementary

School Bell - Given to a classified staff member who has given outstanding contributions to the building or district that had a significant impact on services.

Jenise Hurley, Andover Central High School
Beth Hanson, Robert M Martin Elementary
Chris Profit, Wheatland Elementary
Trudy Dyer, Cottonwood Elementary

Helping Hands - Goes to a school volunteer in each school who has given outstanding contributions to the building that significantly impacted students.

Tom and Angela McKenna, Andover Central High School
Dallas Hall, Andover High School
Tammy Painter, Andover Central Middle School
Glen Snodgrass, Andover Middle School
Hannah Olson, Cottonwood Elementary
April Luina, Meadowlark Elementary
Shana Cables, Prairie Creek Elementary
Beth Hollenbeck, Robert M Martin Elementary
Beth Baker, Sunflower Elementary
Angela Tofteland, Wheatland Elementary

Gold Key - goes to an individual(s), a business or a community/ civic organization that has made outstanding contributions to the district that significantly impacted the students and the school district.

Dunkin’ Donuts

Susan DeVaughn

Spark Award - given to an individual staff member who has played an instrumental role in the district, exudes energy, enthusiasm and excellence in all their endeavors, is an inspiration to others and significantly impacts students and the school district.

Rita Frakes, Andover Central High School

 

Congratulations to all of the winners!